Somatic Experiencing

„....każde doświadczenie, które nie zostało przeżyte będzie się Ciebie trzymało, będzie trwało „Dokończ mnie!, Przeżyj mnie! Dopełnij mnie!” To jest tak wewnętrzna jakość w każdym doswiadczeniu, że dąży ono, chce swojego dokończenia, dopełnienia. Jak zostanie dokończone, znika, a niedokończone pozostaje w ciele, torturuje cię, ciągnie się za tobą i przyciąga twoją uwagę. Mówi ci „Co zamierzasz ze mną zrobić”? Nadal jestem niedopełnione-dopełnij mnie!
Book Of the Books
Księga Ksiąg
Vol I #8 OSHO
(tłumaczenie: Agnieszka Klimek)

Somatic Experiencing (TM) (SE) to skuteczna psychofizjoloczina metoda leczenia objawów traumy i łagodzenia chronicznego stresu. Jest ona dziełem życia Petera A. Levine’a , które powstało dzięki jego ponad 45-letniemu doświadczeniu oraz licznym multidyscyplinarnym badaniom z zakresu fizjologii, psychologii, etologii, biologii i neurologii. Podejście SE związane jest z uwalnianiem traumatycznego wstrząsu co stanowi klucz do przekształcenia PTSD, ran emocjonalnych i urazów psychicznych. W Polsce metoda ta jest znana dzięki książkom Petera Levine’a „Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy” i „Uleczyć traumę” a także dzięki działalności popularyzatorskiej osób, które zajmują się terapia w tym nurcie.

Powyższe informacje pochodzą ze strony: www.interp.pl

Somatic Experiencing i zastosowanie tej metody w sporcie

Praca ze stresem przedstartowym

W życiu sportowca trauma może się zdarzyć każdego dnia. Trening i zawody stanowią źródło stresu z którym zawodnicy radzą sobie w bardziej lub mniej funkcjonalny sposób. Wielu zawodników przed zawodami doświadcza silnych skutków negatywnych nadmiernego stresu takich jak: przykre doznania fizyczne, niepokojące myśli np. dotyczące startu i ewentualnej przegranej, duża intensywność emocji takich jak lęk i strach. SE sprawdza się w w przypadku regulacji stresu przedstartowego, wtedy gdy uniemożliwia on pokazanie pełni możliwości sportowych zawodnika. Ogromną zaletą tej metody jest wykształcenie przez zawodnika w toku regularnych spotkań umiejetności samoregulacji układu nerwowego, z której może on korzystać w sporcie i innych obszarach życia.

Praca z zawodnikiem w trakcie i po kontuzji

Somatic experiencing (r) upatruje źródła traumy nie w wydarzeniu ale w energii, która została uwięziona w ciele po tym doświadczeniu. Pracując tą metodą sportowiec ma szansę uwolnić energię zatrzymaną w ciele, objąć uwagą i zatroszczyć się o mniej sprawną część ciała, oraz odbudować naturalne mechanizmy regulujące równowagę organizmu. To w konsekwencji pozwala często zapobiec dalszym kontuzjom po powrocie do sportu oraz zmienić podejście do treningu wykonując go w zgodzie z aktualnymi możliwościami ciała i umysłu.

Praca w sporcie metodą Somatic Experiencing prowadzona jest we Wrocławiu i w Warszawie

Wrocław - dr Aleksandra Chybicka-Myszka, ul. Legnicka 55/5, tel. 691-679-281

Warszawa - dr Adriana Zagórska-Pachucka psycholog, Gabinet Psychologiczny KeyMind, Warszawa, Marymoncka 34 (teren AWF Warszawa) tel. 501 726 133, adazagorska@wp.pl